Съвременни опънати тавани

Съвременните опънати тавани се различават драстично от предшествениците си. Основните разлики са три:

1. Много по-достъпни са – почти всеки може да си позволи опънат таван.

2. Огромен избор на видове – според материал, текстура, цвят. Съществуват варианти, които в миналото дори не са били мислими.

3. Изключително практични са – ще обясним по-долу.

Видове съвременни опънати тавани

Ако преди са съществували само текстилни платна, днес вече има и филмови (PVC). Така че съществуват два основни типа:

Текстилни опънати тавани

Съвременните текстилни тавани вече не приличат на тези от XIX век. Те се изработват от изкуствен материал – полиестерни нишки, импрегнирани със синтетична смола (обикновено полиуретан). Имат няколко слоя – често три, четири или дори пет.

Тези с повече слоеве са по-скъпи, но и най-качествени – водонепропускливи, пропускат въздух, издръжливи, лесни за поддръжка. Състоят се от централен слой с нишки, два вътрешни полимерни слоя за херметичност и здравина, и два външни – лаково покритие за водоустойчивост. Фактурата на текстилния таван винаги е матова – поради естествената структура на тъканта, не може да се постигне абсолютно гладка повърхност.

Филмови (PVC) опънати тавани

Изработват се от поливинилхлорид с дебелина 0,15–0,25 мм. Без тъкан, без плетеница – благодарение на гладката повърхност могат да имат различна фактура: матова, гланцова и сатенена (полу-гланц).

Матов таван – напомня идеално измазана повърхност. Не е впечатляващ, но е идеална основа за рисунки и принт.

Гланцов таван – ефектно огледало, което отразява целия интериор и светлината. Идеален за тържествена атмосфера.

Сатенен таван – не е огледален, но разпръсква светлината красиво с перлен ефект (променя цвят според ъгъла на гледане). Въпреки името си, няма нищо общо с плат сатен – просто напомня на него по външен вид.

Сравнителен анализ между текстилни и PVC (филмови) опънати тавани

КритерийТекстилен таванPVC таван
ЗдравинаВ пъти по-здрав от филмовия материалПри невнимателно боравене лесно се пробива с остър предмет, както всяка опъната мембрана
Дълготрайност25–30 години10–15 години
Устойчивост на студДо -35°CДо +50°C. При по-ниски температури става крехък и може да се спука от собственото си напрежение
ХерметичностСамо някои текстилни тавани са херметични, и то при много здраво закрепване на багетите към стенатаНапълно херметични
ШиринаДо 5 метраПри европейските производители – от 1,5 до 3,5 м; китайските предлагат и до 5 м ширина
Възможност за съединяванеНе може. При помещения над 5 м се поставя междинен профилДве платна могат да се заварят. Шевът е около 0,2 мм. При различни цветове не се забелязва; при еднакви – почти невидим
МонтажМонтира се при стайна температура – не изисква затопляне на помещениетоИзисква загряване на помещението до 60-70°C
Лесна поддръжкаПочиства се по-трудно заради релефа. Обикновено със суха прахосмукачкаМоже да се почиства сухо и мокро. Изгладената повърхност с антистатик почти не задържа прах
Цветова гамаДо 30 цвятаДо 250 цвята и нюанса
Възможност за печат/рисункиПозволява фотопечат и ръчно рисуване с акрилни боиДа
Екологична безопасностПо-висока от PVC вариантите. Налични са варианти, подходящи за медицински заведенияПри избор на продукти от утвърдени европейски или известни китайски производители – отговарят на нормите за безопасност
ЦенаСредно 2-3 пъти по-скъпи от PVC таванитеПо-достъпни

Заключение по сравнителния анализ на текстилни и PVC опънати тавани

В заключение можем да кажем, че текстилният вариант се счита за елитен. Той изглежда по-изразително, въпреки по-ограничената цветова гама. Върху него рисунъкът стои така, сякаш е нарисуван върху платно. Допълнителна нотка на лукс придава и по-високата му цена.

Общи предимства на опънатите тавани – независимо от материала:

Безупречен външен вид. Независимо от избрания материал, опънатият таван преобразява всяко помещение!

Бърз монтаж, без замърсяване, строителни отпадъци и с минимално количество прах. Не е необходимо шпакловане, грундиране, мазилка или лепене на тапети. Монтажът на едно ниво отнема само 3-4 часа!

Скриват всички комуникации – кабели, тръби, вентилационни системи и др.

Безкрайни дизайнерски възможности – „звездно небе“, 3D изображения и още. Нито един друг тип таван не позволява толкова богата визуална трансформация.

Лесна поддръжка. Достатъчно е да се избърсва с мека кърпа или леко да се прахосмукира.

Какъв тип опънати тавани биха ви заинтересували?

Ако не сте сигурни какъв таван е подходящ за вашия дом или офис, екипът на Nov Tavan с удоволствие ще ви консултира. Ние ще ви помогнем да изберете най-доброто решение, съобразено с бюджета, стила и техническите изисквания на помещението ви.

За предимствата и недостатъците на текстилните и PVC тавани вече ви разказахме. Но това е в общ план. Съществуват десетки разновидности и на двата типа, които са идеални за конкретни ситуации. Ето най-популярните от тях:

Матови тавани

Отличен избор за просторни зали, кухни, кабинети и детски стаи. Осигуряват меко, ненатрапчиво осветление и подчертават интериора, без да го доминират. Напомняме, че текстилните тавани се изработват само с матова повърхност. Ако искате помещението ви да изглежда елегантно и луксозно, това е точният избор.

Гланцови (огледални) тавани

Прекрасно решение за ниски или тъмни помещения. Те визуално увеличават пространството и го правят по-светло. В по-големи стаи обаче гланцът трябва да се използва внимателно, защото силните отражения могат да уморят зрението. Чудесен вариант са огледалните вложки, които разделят пространството на зони – елегантно и практично.

Сатенени (полугланцови) тавани

Ако се колебаете между матова и гланцова повърхност, сатенът е златната среда! Той отразява светлина, но не като огледало, а с деликатен перлен ефект. Перфектен е, ако искате да създадете уютна и спокойна атмосфера, но с нотка на изисканост.

Фотопечат

Фотопечатът стои най-добре върху матови повърхности. При избор на текстил, платното дори може да бъде ръчно изрисувано с акрилни бои – истински уникат. Много актуални напоследък са 3D изображенията, които придават на помещението силен визуален ефект. Основният недостатък е, че обемът се възприема най-добре само от определен ъгъл – обикновено при влизане в стаята.

Съществува и вариант с реална триизмерна дълбочина. Изисква се монтаж на двустепенна опъната конструкция.

Първото (долно) ниво е от прозрачна PVC мембрана, на която се отпечатват елементите от преден план (например птици в небето).

Второто (горно) ниво е матово платно с основната част от изображението.

Резултатът – реалистична дълбочина и триизмерен ефект от всяка гледна точка. Илюзия? Не съвсем!

Плаващи тавани

Изразителен вариант за вечерно осветление: „Парещ таван“

Същността му е в това, че опънатото платно се монтира със специален багет, в който се поставят LED ленти. При включване вечер се създава пълна илюзия, че таванът е отделен от стената – ефект, който прави обстановката в стаята магична и модерна.

Разновидност на този тип е „Парещи линии“ – тук LED лентите могат да бъдат монтирани навсякъде върху тавана с помощта на специални багети, към които платното се фиксира от двете страни.

Полупрозрачни опънати тавани

При този вариант се използва полупрозрачно платно, което от едната страна пропуска до 50% от светлината, а от другата е матово. Зад него се инсталират осветителни тела. Основният таван се боядисва в бяло или се облепя с бяла хартия.

При включване на светлините се създава ефект на „сияещ таван“, който придава на помещението футуристична и елегантна атмосфера.

Двуцветни и многоцветни тавани

Този ефект е възможен само с PVC платна, които се състоят от няколко цветни части, свързани чрез термосвързване. Идеален вариант за живи и енергични интериори, особено подходящ за тийнейджърски стаи или заведения.

Опънат таван „Звездно небе“

Чудесен избор за детски стаи и спални. Какво по-романтично от вечер под „небе, обсипано със звезди“?

Реализира се с помощта на специално оборудване – зад платното се поставя светлинен генератор, от който излизат оптични влакна. Те се фиксират или зад платното, или преминават през миниатюрни отвори.

При включване на системата се създава реалистичен ефект на нощно небе. Освен това могат да се симулират и космически явления като:

Акустични опънати тавани

Най-доброто решение за домашно кино. Благодарение на специалната си структура този тип таван поглъща звука и елиминира ехо ефекта. Съществуват както плътни (PVC), така и текстилни акустични платна – последните са по-ефективни.

Многостепенни опънати тавани

Може би най-впечатляващият тип. Състои се от няколко платна, монтирани на различни нива. Така може да се:

За да имате поразително красив многостепенен таван, обърнете се към опитна фирма, която разполага с дизайнери и проектанти. Цялата структура трябва първо да се изработи на компютър, а след това професионално да се реализира.

Резбовани (applique) тавани

Резбовани (applique) опънати тавани

Това е една от разновидностите на двустепенната опъната конструкция. При нея върху долното платно се правят прецизни изрези, а горното платно е в различен цвят, което създава ефектен контраст. Двете платна могат да бъдат:

Колкото по-голямо е разстоянието, толкова по-силен е триизмерният визуален ефект. При варианта Apply 40, в багетите се вграждат LED ленти, които вечер деликатно осветяват изрезите, създавайки нежно и стилно сияние.

Какво трябва да знаете за производителите на опънати тавани

Още в началото споменахме, че на пазара съществуват десетки, дори стотици производители. Въпросът е – на кого да се доверим?

Най-важният критерий: екологична безопасност

Красотата е важна, но здравето е на първо място. По този показател най-сигурният избор е продукцията на европейски производители:

Франция, Германия, Италия, Белгия – това са държави, в които стандартите за екология и безопасност са изключително високи.

Производители на текстилни тавани:

1. Clipso (Франция) – широко използвани както за стандартни помещения, така и за специализирани нужди – антибактериални, водоустойчиви, акустични.

2. Descor (Германия) – известен с високо качество и богата гама от решения.

3. Cerutti (Италия) – стилни и издръжливи материали, с акцент върху естетиката и безопасността.

Текстилните тавани от тези марки са по-скъпи, но предлагат безкомпромисно качество.

Производители на PVC тавани:

1. Франция:

Barrisol – пионер в бранша още от средата на XX век. Продуктите се разтягат силно при нагряване, което гарантира перфектно гладка повърхност.

Joli Ciel – водещи в огледалните гланцови платна, с почти 100% отразяваща способност.

ALKOR DRAKA – качествени PVC тавани, конкурент на Barrisol.

CTN – също френски бранд, който предлага по-достъпна алтернатива, без компромис с качеството – отличен избор за българския и украинския пазар.

2. Германия:

Mattfolie (марка на Descor) – матови и сатенени платна, с дебелина 0.18 мм. Издържат натоварване до 150 кг/м², докато обичайният стандарт е около 100 кг/м².

Lackfolie (също Descor) – подобни технически параметри, но с лъскаво гланцово покритие.

3. Белгия:

Polyplast – предлагат висококачествени платна с ширина до 3,3 метра (нещо рядко при европейските производители, които обикновено предлагат до 2.5–2.7 м).

А какво да кажем за производителите от други държави?

1. Китай

Главното конкурентно предимство на китайските опънати тавани е ниската цена. Що се отнася до качеството, то варира значително от бранд до бранд.

Нашият съвет:

Ако искате възможно най-бюджетен, но безопасен вариант – поръчайте таван от утвърдена монтажна фирма. Репутацията ѝ я задължава да не предлага съмнителни продукти или поне да предупреди честно. Не препоръчваме поръчка от малко известни фирми, дори ако представят някакви сертификати – както самите сертификати, така и компаниите могат да са ненадеждни.

2. Русия

Цената на руските тавани е по-висока от китайските, но качеството е по-еднородно. Рискът от закупуване на екологично опасен продукт е по-малък.

Какво трябва да знаете за монтажа на опънат таван

Преди монтажа трябва да се осигури достъп до тавана – отдалечете мебелите на поне 1 метър от стените и ги покрийте с найлон срещу прах.

PVC таваните (на всички производители) се нуждаят от загряване на място – до 60-70°C с термопушка или строителен сешоар. Растенията трябва да бъдат изнесени.

Текстилните тавани имат специфична технология за монтаж в зависимост от производителя (напр. Clipso – клипсова, Cerutti – шнурова и т.н.).

 Монтаж на PVC тавани – два основни метода:

1. Клинов (щапиков) метод – платното се фиксира с клин в багета, излишната част се изрязва.

Недостатъци:

2. Харпунен метод – по края на платното се заварява кант с профил (подобен на харпун), който се захваща в багета.

Предимства:

По-сложен и по-скъп, изисква точно измерване и изработка.

Внимание! Някои фирми умишлено премълчават, че използват клиновия метод, за да предложат „ниска цена“, но реално след монтаж тя излиза по-висока, отколкото при конкуренцията с харпунен монтаж.

Препоръчителен материал за багети – алуминий:

Позволява до 35% разтягане на платното (при харпунен метод).

Пластмасовите багети – позволяват само:

Средно време за монтаж на едноетажен таван (до 20–30 м²): 3-4 часа.

Как да изберете фирма за монтаж на опънат таван

Препоръчваме следния алгоритъм:

1. Потърсете в интернет фирми, предлагащи опънати тавани във вашия град.

2. Разгледайте сайтовете им – портфолио, цени, опит на пазара.

3. Изберете 3-4 фирми, които ви изглеждат надеждни.

4. Посетете офисите им, разгледайте мостри, поискайте сертификати и документи.

5. Посъветвайте се с познати – отзиви от реални клиенти са най-ценният източник.

6. На база събраната информация, изберете изпълнител.

Какво трябва да знаете за осветлението при опънати тавани

Най-важно: Консултирайте се със специалисти дали съществуващите осветителни тела са подходящи за монтаж върху опънат таван.

Основни правила:

1. Централни осветителни тела (полилеи):

2. За лампи с нажежаема жичка:

Макс. Мощност:

3. Спот светлини (точкови):

Как да се грижите за опънатия таван

Допуска се влажно почистване с мека гъба или кърпа + неагресивен препарат без хлор.

Текстилните платна задържат повече прах, трудни са за почистване → първо прахосмучене с ниска мощност, без натиск върху повърхността.

При PVC тавани – свалете пръстени, часовници, гривни → дори леко убождане може да ги пробие.

Особености при гланцови тавани:

Как се формира цената на опънат таван

Крайна цена = материал + профили + монтаж.

Текстилно платно – монтаж само според технологията на производителя.

PVC платно – избор между:

Влияние оказват и особеностите на помещението: